Bezpieczne korzystanie z komputera podłączonego do Internetu.

Strona ta zawiera informacje o potencjalnych zagrożeniach związanych z korzystaniem przez abonentów z usług telekomunikacyjnych oraz rekomendowanych środkach ostrożności.

1. Aktualizacja oprogramowania

Microsoft Windows

Każdy system operacyjny wymaga okresowej aktualizacji, dzięki której usuwane są dotychczas znalezione błędy w oprogramowaniu,   także zwiększana jest funkcjonalność różnych elementów systemu operacyjnego.
W przypadku systemu Windows korzystamy z opcji WindowsUpdate, dzięki której mamy dostęp do najnowszych ServicePack'ów, krytycznych aktualizacji systemowych, a także nowych sterowników. Aby skorzystać z tej opcji należy mieć uruchomiony system Windows z prawidłową licencją.

Windows Update

Windows Update 7

Koniec wsparcia Windows XP i Office 2003

Po 8 kwietnia 2014 r. nie będą udostępniane nowe poprawki zabezpieczeń, poprawki niedotyczące zabezpieczeń, bezpłatne lub płatne wsparcie techniczne i aktualizacje zawartości technicznej online. Dla użytkowników, którzy z różnych powodów nie będą gotowi do przejścia na nowszą platformę po 8 kwietnia 2014 r. Microsoft przygotowuje płatną usługę wsparcia, której koszty będą wyższe niż standardowa oferta tego typu.

Działanie systemu Windows XP SP3 i pakietu Office 2003 po upływie daty zakończenia świadczenia wsparcia technicznego może narazić użytkowników na poważne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego. Może to prowadzić do łatwego ataku i przeniknięcia do sieci, w której znajdują się niewspierane systemy, jego penetracji, kradzieży danych czy też pełnego przejęcia przez zorganizowane grupy cyberprzestępców.
Więcej informacji na stronie Cert.gov.pl

Oprogramowanie różne

Należy pamiętać, że Microsoft Windows Update nie zapewnia mechanizmu aktualizacyjnego na oprogramowanie innych firm. Popularne oprogramowanie takie jak: Java, Adobe Reader, Flash Player, WinAmp, LibreOffice, iTunes należy aktualizować we własnym zakresie. Część oprogramowania ma własny system aktualizacji, użytkownik musi tylko zatwierdzić aktualizację programu do najnowszej wersji. Dla innych programów aktualizacje przeprowadza się poprzez pobranie nowszej wersji ze strony producenta lub poprzez skorzystanie z odpowiedniego programu do aktualizacji zainstalowanego oprogramowania, np. Secunia Personal Software Inspector (PSI).


Adobe Flash Player

Sprawdź, czy posiadasz najnowszą wersję Adobe Flash Player na stronie: Adobe Flash Player Info

Java

Jeśli jest zainstalowana Java, upewnij się, że jest włączona opcja automatycznego sprawdzania aktualizacji. (Panel Sterowania->Java)

Linux

System Ubuntu GNU/Linux ma wbudowany system aktualizacji oprogramowania dostarczany wraz z systemem. Wystarczy kliknąć w menu Dostępne aktualizacje... i zainstalować proponowane nowe pakiety oprogramowania.

Ubuntu Update 12

2. Ochrona antywirusowa

Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się, że w sieci pojawiły się nowe wirusy... Na to, czy staniemy się ofiarami takiego "robaka" mamy bardzo duży wpływ - wystarczy tylko, że zainstalujemy program antywirusowy i będziemy go regularnie uaktualniali.

Przykładowe niepożądane skutki, jakie wirus będzie wywoływał po zainfekowaniu systemu, na przykład:

 • nieupoważnione kasowanie/szyfrowanie danych
 • rozsyłanie spamu poprzez pocztę elektroniczną
 • dokonywanie ataków na inne hosty w sieci, w tym serwery
 • kradzież danych: hasła, numery kart płatniczych, dane osobowe
 • zatrzymanie pracy komputera, w tym całkowite wyłączenie
 • wyświetlanie grafiki i/lub odgrywanie dźwięków
 • utrudnienie lub uniemożliwienie pracy użytkownikowi komputera
 • przejęcie przez osobę nieupoważnioną kontroli nad komputerem poprzez sieć
 • tworzenie grupy hostów zarażonych danym wirusem, tzw. botnet

Antywirus powinien znajdować się w każdym komputerze, ponieważ ciężko jest uniknąć przedostania się wirusów, które czyhają wszędzie. Najczęstszym źródłem ich pochodzenia są pliki ściągane z internetu.

Przy wyborze programu antywirusowego należy pamiętać, aby program taki nie tylko chronił przed typowymi wirusami, ale również przed innym złośliwym oprogramowaniem. Powinien także posiadać funkcje, które ochronią przed szkodliwymi działaniami, takimi jak wykradanie haseł czy próbą przejęcia kontroli nad systemem komputera. Jednak nie wszystkie okazują się być skuteczne, dlatego przed wybraniem odpowiedniego programu dobrze jest zasięgnąć rady specjalisty, informatyka, który orientuje się w nowinkach programowych lub skorzystać z stron www, które testują skuteczność oprogramowania antywirusowego.

Popularne porównywarki antywirusów:

- AV-Comparatives - Independent Tests of Anti-Virus Software
- AV-TEST - The Independent IT-Security Institute

Do popularnych darmowych programów antywirusowych możemy zaliczyć:

- AVG (program darmowy dla użytkowników domowych)
- Avast Home Edition
- Microsoft Security Essentials

AVG 2013 dla domu

Antivirus RescueCD

Oprogramowanie antywirusowe do skanowania i usuwania szkodliwego oprogramowania z komputera niezależne od systemu operacyjnego. Duża liczba producentów udostępnia takie darmowe narzędzie do dezynfekcji komputera. Narzędzie jest szczególnie przydatne jeżeli złośliwe oprogramowanie nie daje się wykryć i usunąć z poziomu skanera antywirusowego działającego w systemie operacyjnym. Pobrane oprogramowanie wypala się na płycie CD lub instaluje na pendrive USB. W celu zeskanowania danych, należy przy stacie komputera wybrać opcję uruchamiania z płyty (CD-ROM CD/DVD) lub z pendriva (USB HDD).


Antivirus Online

Np. www.virustotal.com - darmowy antywirus, który przetestuje wysłany mu plik przez kilkadziesiąt programów antywirusowych. Bardzo przydatne narzedzie, gdy nie jesteśmy pewni, czy podejrzany plik rzeczywiście (nie)jest wirusem. www.virustotal.com

3. Programy antyszpiegowskie

Oprócz wspomnianego wcześniej zagrożenia przez wirusy, istnieje także inne ryzyko - programy, których celem jest szpiegowanie naszego komputera, gromadzenie przeróżnych danych na nasz temat, a także funkcje, które są znane tylko autorom tego typu oprogramowania. O zagrożeniach tych należy szczególnie pamiętać podczas instalacji oprogramowania typu P2P (np. Kazaa). Instalując taki program najczęściej stajemy się posiadaczami różnego typu "ulepszeń", które większość użytkowników instaluje nieświadomie.
Na całe szczęście, nawet jeśli już jesteśmy w posiadaniu niepożądanego oprogramowania, mamy możliwość przywrócenia systemu do pierwotnej "świetności". Z pomocą przychodzą nam programy m.in. AdAware, Malwarebytes Anti-Malware, czy SpyBot. Dzięki nim możemy przeskkanować komputer w celu wykrycia i usunięcia różnego rodzaju złośliwego oprogramowania w tym wirusy, robaki, trojany, rootkity, dialery i oprogramowanie szpiegujące.

sb1

malwarebytes

4. Zapora sieciowa (ang. firewall)

Kolejny ze sposobów zabezpieczania komputera przed intruzami. Oprogramowanie blokuje niepowołany dostęp do sieci komputerowej lub komputera na której straży stoi przez co pozwala kompleksowo zabezpieczyć lokalny komputer przed atakami z zewnątrz, jak również powstrzymuje działalność wszelkiego rodzaju szkodliwego oprogramowania zainstalowanego w systemie.

Windows XP i nowsze posiadają funkcję firewall'a pod nazwą Zapory systemu Windows. Domyślnie Zapora systemu Windows jest włączona dla wszystkich interfejsów sieciowych. Ta konfiguracja zapewnia ochronę sieciową nowych instalacji i uaktualnień systemu Windows XP.

Windows Zapora firewall

W internecie dostępne są darmowe, bardzo dobre firewalle, np. Comodo Firewall Free czy ZoneAlarm® Free Firewall. Funkcja firewall dostępna jest także w licznych pakietach antywirusowych.

5. Kontrola konta użytkownika - konto z ograniczonymi uprawnieniami

Najnowsze wersje systemu Microsoft Windows - Vista/7/8 oferują pracę na ograniczonych poświadczeniach z mechanizmem kontroli konta użytkownika. Funkcja ta, gdy jest włączona, zapewnia lepsze bezpieczeństwo systemu, zapobieganie nieautoryzowanym zmianom w systemie oraz zwiększa ochronę przed atakami złośliwego oprogramowania.

Kontrola konta

6. Filtr SmartScreen w Windows 8

Filtr SmartScreen ułatwia walkę z zagrożeniami online dzięki zestawowi zaawansowanych narzędzi:

 • Anti-phishing protection — badanie zagrożeń pochodzących z oszukańczych witryn internetowych, które próbują pozyskać informacje osobiste, takie jak nazwiska użytkowników, hasła i dane rozliczeniowe.
 • Application Reputation — usuwa wszystkie zbędne ostrzeżenia dla dobrze znanych plików i pokazuje poważne ostrzeżenia dla pobrań o wysokim ryzyku.
 • Anti-malware protection — chroni przed przedostawaniem się potencjalnie szkodliwego oprogramowania na komputer.

Aby włączyć filtr należy wejść do Panel Sterowania->Centrum akcji, szukamy po lewej stronie odnośnika Zmień ustawienia filtru Windows SmatScreen.

Windows8 SmartScreen

7. Poczta e-mail

Bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej minimalizuje możliwość zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem. Do pracy z pocztą e-mail należy używać najnowszej wersji przeglądarki internetowej (webmail) lub najnowszej wersji programu klienta pocztowego.

- unikaj otwierania załączników w listach od osób / adresów, których nie znasz;
- w przypadku korzystania z poczty poprzez stronę www, to po pracy z pocztą należy kliknąć w link WYLOGUJ.
- bezpieczniej jest wpisywać hasło ręcznie niż pozwolić na zapamiętanie go w przeglądarce lub w kliencie pocztowym;

Serwer pocztowy master.pl jest chroniony programem antywirusowym. Zainfekowane listy są automatycznie kasowane bez powiadamiania odbiorcy i nadawcy. Należy pamiętać, że system nie jest w stanie dać 100% gwarancji, że żaden wirus nie przejdzie przez system ochrony.


8. Alternatywne przeglądarki internetowe

Jedną z popularniejszych alternatywnych przeglądarek jest Mozilla Firefox. Dzięki częstym, automatycznym aktualizacjom oraz dodatkom (add-ons) jest to bardzo ciekawe rozwiązanie do przeglądania zasobów internetowych. Popularne dodatki zwiększające bezpieczeństwo w Firefox to:

 • NoScript - blokuje skrypty JS.
 • Adblock Plus - blokuje niechciane reklamy.
 • RequestPolicy - kontrola nad żadaniami zasóbów z innych źródeł niż bieżąca strona www.
 • Better Privacy - lepsza kontrola nad prywatnością w sieci.
 • WOT - wskazuje użytkownikowi, którym witrynom może zaufać, na podstawie doświadczeń milionów osób z całego świata.
 • HTTPS Everywhere - umożliwia korzystanie ze stron internetowych po szyfrowanym protokole HTTPS (jeśli strona obsługuje HTTPS).

9. Flash Cookies = Local Shared Objects

Mianem ciasteczek flaszowych określa się LSO, czyli pliki zapisywane na naszym dysku przez przeglądarkę internetową (a raczej plugin Flasha) po wejściu na stronę WWW zawierającą obiekt Flasha (np. banner).

Cookies w Flash Player

Kliknij na Ustawienia magazynu wg witryn, żeby przekonać się ile ze stron już zdążyło umieścić swoje ciastka.


10. Bezpieczne dziecko w sieci

Artykuł o bezpieczeństwie dzieci w sieci na stronie polskiej policji: http://www.policja.pl/portal/pol/42/9457/

11. Bezpieczne hasło

Bezpieczne hasło to takie hasło, które gwarantuje Ci, że czas potrzebny na jego poznanie będzie na tyle długi, że uczyni cały proces nieopłacalnym. Kluczem do bezpieczeństwa hasła jest jego długość i złożoność (zawiera litery, punktację, symbole i cyfry).
Czy hasło jest bezpieczne można sprawdzić odpowienim testerem, np. na stronie www.microsoft.com

W internecie korzystamy z wielu serwisów, które wymagają od nas rejestracji, najczęściej podania adresu e-mail i hasła. Bazy danych z naszymi danymi mogą zostać wykradzione z serwisów i opublikowane w internecie, tak więc nasz adres e-mail i hasło stają się publicznie dostępne dla każdego. Zamiast przeszukiwać internet możemy skorzystać ze strony, np. shouldichangemypassword.com, która sprawdzi, czy nasz adres e-mail i hasło są zagrożone.
Tutaj możesz sprawdzić, czy powinieneś zmienić hasło: shouldichangemypassword.com.

12. Przewodniki bezpieczeństwa:

- Przewodnik zabezpieczeń systemu Windows 7 SP1.
- Przewodnik zabezpieczeń systemu Windows 8.

Portale z informacjami o bezpieczeństwie:

- CERT Polska
- Portal o bezpieczeństwie niebezpiecznik.pl

Źródła:

- Antywirus – garść antywirusowych informacji.
- Wikipedia - co to jest wirus komputerowy.
- Przydatne informacje o wirusach i postępowaniu z zainfekowanym komputerem.
- Microsoft.com - SmartScreen Filter
- Informacje o bezpiecznym haśle.
- Tworzenie bezpiecznego hasła.


Ostatnia aktualizacja 31.10.2013 r.

Wczytuję...